SPECIALIZUOTOS PAGALBOS CENTRAI – ATEITIES VIZIJA

Mūsų šalyje veikiantys 17 Specializuotos pagalbos centrų susijungė į Lietuvos moterų teisių gynimo asociaciją, ir, siekiant suvienodinti savo darbo praktikas, periodiškai organizuoja mokymus ir seminarus, skirtus darbuotojams aptarti savo veiklos aktualijas.

Pavyzdžiui, visai neseniai – birželio mėn. 6 ir 7 dienomis – vienas iš tokių susitikimų vyko Palangoje. Turėjome bendromis jėgomis išspręsti svarbų mums, kaip specialistams, klausimą: kaip suvienodinti skirtingų centrų praktikas, kad visuomenė tiksliai žinotų, kokias paslaugas teikia ar neteikia Specializuotos pagalbos centrai. Diskutavome, lyginome, kas ir kaip dirba, kokių rezultatų pasiekia. Supratome, kad mūsų laukia dar ilgas kelias universalių, visiems priimtinų sprendimų link. Kiekvienas centras stengiasi dirbti kaip įmanoma geriau duotomis sąlygomis…

Dirbdami su nuo smurto nukentėjusiais asmenimis, daug svarstome, kas verčia žmonės elgtis nepagarbiai ar net žiauriai vieniems su kitais. Dažnai pagalvojame, jog mūsų kultūra ir tarpusavio santykiai tiek persisunkė smurto ideologijos, kad mūsų centrai kovoja su vėjo malūnais – dirba darbą, kuris niekada nesibaigs ir neatneš apčiuopiamų bei stabilių rezultatų. Mes džiaugiamės kiekvieno pas mus besilankančio nukentėjusio asmens pergale – net jei tai pats paprasčiausias sprendimas psichologo kabinete galų gale prisipažinti, jog smurtas vyksta.

Seniai pastebėjome, jog mūsų šalyje (teisybės dėlei tenka pripažinti, kad ne tik mūsų) įprasta pateisinti skriaudikus ir kaltinti aukas. Kas čia? Kažkoks apsauginis magiškas ritualas – užpulk silpnąjį, pasmerk jo “valios atsikirsti ar išeiti neturėjimą”, ir žiūrėk – niekas nieko panašaus tau nepadarys?

Jeigu dar patys nepastebėjot, tai pasakysiu, kad smurtas yra labai lipšnus dalykas – nuo jo nėra apsaugotas niekas. Jeigu Jūsų ar manęs nemuša šeimoje, dar nereiškia, kad už būtus ar nebūtus nusižengimus mes negausime “į galvą” lauke, darbe ar kur kitur. Kai tai suvoki, nustoji manąs, jog smurtas yra toleruotinas dalykas, jog svetimas pyktis ir agresija yra pateisinami to asmens menama “bloga nuotaika” ar “audringomis reakcijomis”. Vargu, kai Jūs apiplėšia gatvėje, Jūs galvojate: “koks vargšelis tas žmogelis, kad jam tenka taip uždarbiauti”. Tai kodėl užuojautos nesulaukia už uždarų namų durų mušamos moterys?

Specialistai nenustoja kartoję, kad, jeigu žmogų įžeidinėja, prievartauja, muša, ir tai daro sistemingai, dažnai, nenuspėjamai baisiai – keičiasi šio žmogaus savęs suvokimas. Ilgainiui toks asmuo pradeda jausti, kad tame yra daug jo/jos kaltės. Dėl šios priežasties aukos kaltinimas – tai kaip vinių į grabą kalimas. Auka ir taip save kaltina: pasitikėjimas savimi, savigarba nyksta su kiekvienu nauju smūgiu, su kiekvienu žeminančiu išpuoliu. Resursai senka, jų trūksta net menkam žingsneliui žengti išsivadavimo iš įsisukusio smurto rato link.

Specialistai vis tai kartoja, o visažiniai “ekspertai” tęsia savo: “žmogus buvo išgėręs, ko prie jo reikėjo lysti”, “pati kalta, kas ją ten laiko”, “tai kad su tokiais sijonais vaikšto, bet kokiam vyrui nervai neatlaikytų”. Šių pavyzdžių sąrašą galite pratęsti patys – daug ką girdėjote, daug ką galvojote, o kažką ir patys kitiems sakėte.

Specializuotos pagalbos centrų konsultantai, psichologai, teisininkai kiekvieną dieną susiduria su smurto sukeltomis pasekmėmis. Ir, deja, tenka pripažinti, kad kai kada padaryta žala jau yra nebepataisoma.  Tačiau tai nesustabdo mūsų nuo tolesnio darbo, nuo pastangų pamažu keisti situaciją, tartis, ieškoti bendradarbiavimo galimybių, išeičių iš išties sudėtingų padėčių. Specializuotos pagalbos centrų darbuotojų susitikimai formuoja nuostatą, kad mūsų bendra užduotis yra ne tik suteikti nuo smurto kenčiantiems asmenims psichologo ar teisininko konsultacijas, bet pačiu savo egzistavimu išsiųsti visuomenei žinutę, kad smurtas nėra tai, su kuo turime taikstytis ar atsisakyti kovoti. Ir nors ši kova akivaizdžiai nėra lygi, mes turime suvienyti savo pastangas bei sukurti bendrą visiems Lietuvos regionams ir efektyvų pagalbos teikimo modelį, kuris padėtų išlaisvinti aukas iš slogių “artimų” santykių.