Seminaras “Užkirskime kelią prekybai žmonėmis iš anksto. Prevencija gali padėti.”

2017 m. gegužės 17 d., 15 val., Klaipėdos universitete įvyko Socialinių darbuotojų diskusijų klubo kartu su Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centru organizuotas renginys, pavadinimu: “Užkirskime kelią prekybai žmonėmis iš anksto. Prevencija gali padėti.”

Renginio moderatorė –  Socialinių darbuotojų diskusijų klubo koordinatorė ir Socialinio darbo katedros dėstytoja doc. dr. Indrė Dirgėlienė. Susirinkusiuosius pasveikino Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas Prof. Artūras Razbadauskas. Apie prekybos žmonėmis Lietuvoje problemą kalbėjo VšĮ Klaipėdos socialinio ir psichologinės pagalbos centro įkūrėja ir direktorė Dr. Dalia Puidokienė, Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Rolandas Ušinskas.

Pagrindinė seminaro mintis – žymiai lengviau veikti prevenciškai, tai yra užbėgti blogybėms už akių, negu dirbti su prekybos žmonėmis pasekmėmis. Žmogaus išnaudojimas kitu žmogumi – tai nusikalstama veika, kurios kaina aukšta, o pasekmės – tragiškos: sulaužyti likimai, išniokoti kūnai, nakties košmarai, neįveikiamos baimės ir neurozės, piktnaudžiavimas alkoholiu ar narkotikais – tik dalis galimų išdavų iš visos eilės jų derinių. Padėkime šalia esantiems nepatekti į iš prekybos žmonėmis užsidirbančių veikėjų spąstus. Prisiminkime, kad nusikaltėliai gudrėja, sudėtingėja jų apgaulės pinklės. Pastaruoju metu vis rečiau aukos gaudomos gatvėse ir gabenamos per prievartą į užsienį ar atokias vietas Lietuvoje, žymiai dažniau “pardavėjai” yra “visiškai normalūs piliečiai”, kurie įgyja tavo pasitikėjimą, tampa labai artimais draugais, turi argumentuotus atsakymus į visus klausimus ar prieštaravimus, elgiasi bent pradžioje labai įtikinamai ir logiškai. Pats prekybos žmonėmis fenomenas plečiasi, ir jeigu anksčiau mes kalbėjome tik apie moterų ir vaikų išnaudojimą seksualinėms paslaugoms teikti, tai dabar galime praplėsti sąrašą kitokio pobūdžio išnaudojimu. Daugėja atvejų, kai nepilnamečiai yra vežami į užsienį vykdyti smulkių nusikaltimų, o vyrai – uždaromi baisiomis sąlygomis dirbti sunkaus fizinio darbo, trečiųjų šalių atstovai moka pinigus už fiktyvias santuokas mūsų šalies moterims, o kuo kartais baigiasi tokie “sandoriai”, mes paprastai skaitome rubrikoje “Kriminalai”. Būti budriems nereiškia įtarinėti kiekvieno sutikto gyvenimo kelyje, būti budriems, tai reiškia suvokti, kaip ir kur gali baigtis neapgalvoti ar iš nevilties priimami sprendimai, tai reiškia veikti sąmoningai ir perspėti artimuosius, kilus įtarimams, jog jie gali būti parduoti ar išnaudoti.

A. Puipos režisuoto filmo “Miegančiųjų drugelių tvirtovė” peržiūra seminaro antroje dalyje leido dalyviams pajusti ir perleisti per save meninės išraiškos pagalba, kas gi slypi už prekybos žmonėmis, už seksualinės prievartos, ir kaip gali susiklostyti nukentėjusių moterų likimas, jeigu jos patiria nesaugumo, neužtikrintumo dėl ateities jausmus, yra nusivylusios kitais žmonėmis, negauna profesionalios pagalbos, gyvena su neperdirbtomis traumomis, ir jų atžvilgiu nėra atstatytas teisingumas…