PERSEKIOJIMUI STOP!

     Vasario 2 d. Pagalbos moterims linijos savanoriai vakarojo kartu su Vadovybės apsaugos departamente dirbančia psichologe Emilija Garbaliauskaite ir kalbėjo apie Lietuvoje prieinamas pagalbos galimybes persekiojimo atvejais. 
   Persekiojimas yra apibrėžiamas kaip tai į asmenį nukreiptas pasikartojantis, nepageidaujamas elgesys, keliantis įtampą ir/arba baimę. Kitaip tariant, tai yra įkyrus pažįstamo ar nepažįstamo asmens dėmesys, kuris sutrikdo normalią gyvenimo eigą ir tampa nuolatinės įtampos šaltiniu.
     Persekiotojų tipų yra įvairių – tai ir atstumtas ar “neįvertintas” gerbėjas, kuris turėjo su auka minimalų kontaktą, bet jo fantazija jau nupiešė jų bendros ateities vaizdinius. Tai ir “išmestas” iš namų vyras, kuris turi teisę matytis su vaikais, bet kiekvieną kartą su jais susitikęs, ieško būdų atkeršyti buvusiai sutuoktinei – neleidžia jai kurti naujo gyvenimą be jo. Tai ir socialiniuose tinkluose merginą užkalbinęs jaunas vaikinas, kuris, bendravimui intensyvėjant, prašo vis daugiau – intymių paslapčių atskleidimo, nuotraukų su apatiniais, o vėliau pradeda šantažuoti turimos medžiagos paviešinimu ar perdavimu artimiesiems. Tai ir nerimastingos “nenusisekusios draugės”, svajojančios apie Mendelsono maršą su vieninteliu išrinktuoju, kuris, deja, vis kartoja, jog nėra jai skirtasis ir dar turi kitą moterį…
   Daugumai mūsų net į galvą neateitų kito asmens “ypatingo dėmesio” rodymą vadinti persekiojimu. Tačiau, kai toks elgesys užsitęsia ir tampa ko ne bauginančiu, kankinamo asmens gyvenime atsiranda daug neigiamų jausmų. Prie baimės prisideda kaltė, gėda: “o kas jei pati/pats išprovokavau”, “jam/jai jau greitai atsibos”, “nieko baisaus nevyksta, gal aš tiesiog perdedu” ir pan.
      Beje, persekiojimas mūsų šalyje nėra tiesmukai vertinamas kaip nusikalstoma veika (jeigu nėra tiesioginio pavojaus gyvybei, sveikatai ar asmens duomenų saugumui, nes tuomet įsigalioja kiti Baudžiamojo kodekso straipsniai), tad apsisaugoti nuo jo nėra labai paprasta, nors ir įmanoma. Iniciatyva Persekiojimui STOP www.persekiojimuistop.lt skirta kovai su šiuo reiškiniu ir nukentėjusiųjų asmenų informavimu apie pagalbos galimybes. 
    Susitikimas tarp savanorių ir Persekiojimo STOP atstove paskatino organizacijas suformuluoti bendras savipagalbos gaires. Artimiausiu metu mes pasidalinsime su Jumis savo darbo rezultatais.

One thought on “PERSEKIOJIMUI STOP!

  1. Tenka paciai jau septynis metus kenteti nuo persekiojimo -kaimyno ,gyvenancio virs mano buto. Tylejau, masciau, kodel jis taip su manim elgiasi. Suzinojau, kad nuo jo veiksmu kencia ir kiti kaimynaI.Per tuos metus is buto, esancio virs jo buto, issikrauste penkios seimos. Buvo kreiptasi ir i inspektoriu.Sis
    reagavo,bet ,pagal esamus istatymus, ne kazinka galejo padaryti. Visai su juo nebendraudama, is jo garsiniu / panaudojamas radiatorius, kanalizacija, kartais graztas, o bunant girtam/kiekviena diena/-jau ir zodiniai izeidinejimai-girdimumas blokiniuose geras-priejau isvados-kuo ilgiau nuolaidziaujama tokiems veiksmams, tuo sunkiau juos sustabdyti. Tam jau nejaunam, vienisam vyrui, paciam reikia psichologines pagalbos.Keli kaimynai bande jam suprantamoje aplinkoje/ prie taureles/ pakalbeti draugiskai.Deja-vienintelis atsakymas-,,tu cia man neaiskink,,.Is pokalbio su pareigunais isaiskejo-kad sis asmuo tvirtai laikosi isitikinimo-aplinkiniai privalo juo rupintis/ pats fiziskai gali savimi pasirupinti/.Rasau tai,kas jusu psichologams gerai zinoma, bet gal turedami daugiau tokiu laisku, galesite pareikalauti ir is valdzios suteikti jums galimybe efektyviai veikti. O ziurint i ateiti, inesti svarbias pataisas i vaiku auklejima.Idiegti supratima nuo mazens- gerbti kita zmogu, nemanyti, jog esi ismintingiausias, buti savarankiskam ir nereikalauti is kitu sau naudos. Su pagarba

Comments are closed.