2020-05-15 virtualus susitikimas su policijos departamento atstovais

2020-05-15 d. LIETUVOS MOTERŲ TEISIŲ ĮTVIRTINIMO ASOCIACIJOS atstovės:  valdybos pirmininkė Jūratė Šeduikienė, vadovė Jurgita Cinskienė, valdybos narės: Vilija Žukauskaitė, Nijolė Meilutienė, Dalia Puidokienė, Salomėja Jasudienė dalyvavo nuotoliniame susitikime su Policijos departamento (PD) atstovais: Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, PD Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis, PD prie VRM veiklos analizės ir kontrolės valdybos viršininkė Žaneta Rudaitienė, PD prie VRM Viešosios policijos valdybos veiklos ir prevencijos skyriaus vyriausioji tyrėja Rasa Švanienė, Lietuvos kriminalinės policijos biuro veiklos koordinavimo ir kontrolės valdybos patarėja Eglė Maziliauskienė.

Susitikimo darbotvarkė:

  1. Pranešimų perdavimas Specializuotos kompleksinės pagalbos centrams (SKPC) ir ikiteisminių tyrimų pradėjimo ypatumai.
  2. Pranešimų apie smurto artimoje aplinkoje skaičiaus kitimą pagal SKPC aptarnaujamas teritorijas.
  3. Apsaugos nuo smurto orderis ir jo taikymas pagal pateiktą Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo projektą.
  4. Smurtautojų palikimas namuose arba grįžimas į namus tiesiai iš areštinės (problema, kuri ypač išryškėjo karantino metu).
  5. Kiti klausimai.

Susitikimo metu buvo išsamiai aptarti visi iškelti klausimai, pristatyta Specializuotos kompleksinės pagalbos centrų apklausos analizė, diskutuota dėl apsaugos nuo smurto orderio taikymo. Atkreiptinas dėmesys, kad apsaugos nuo smurto orderis – tai visų pirma prevencinė priemonė smurtautojui.

Policijos generalinis komisaras R. Požėla informavo, kad artimiausiu metu policija  bendradarbiavimo partneriams ir visuomenei pristatys policijos koncepciją, planus. Generalinis komisaras išsakė mintį dėl socialinių grupių kūrimo, tikslu operatyviai gauti informaciją.

SKPC atstovams išsakius pastabą, kad iš kai kurių PK gaunami pranešimai  neatitinka  reikalavimų keliamų LR Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme, kai kurie pranešimai yra gaunami pavėluotai, buvo sutarta, kad SKPC pateiks tokių atvejų išsamią informaciją policijai, siekiant išvengti nesusipratimų ateityje ir išnagrinėti konkrečius informacijos nepateikimo arba pateikimo pavėluotai atvejus.

Generalinis komisaras įpareigojo pareigūnus:

  1. Peržiūrėti informaciją ir išsiaiškinti, kodėl kai kuriuose komisariatuose yra mažiau, lyginant su kitais, pradėtų ikiteisminių tyrimų.
  2. Suplanuoti mokymus komisariatų vadovybei, t. y. sprendimų priėmėjams.
  3. Į mokymus policijos pareigūnams kviesti SKPC atstovus.
  4. Reguliariai (pastoviai) organizuoti susitikimus su SKPC.

Generalinis komisaras taip pat pasiūlė įtraukti socialinius partnerius į smurto artimoje atvejų, kada nebuvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, analizę.

Taip pat informavo, kad policija 2020 m. gegužės pabaigoje pakvies SKPC atstovus į planuojamą renginį nuotoliniu būdu, skirtą smurto artimoje aplinkoje temai.

Kartu sutarta, kad turime vieni kitus palaikyti dėl apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio įteisinimo naujame Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme.

Policijos departamento atstovai priminė ir rekomendavo SKP Centrams savo pastabas, siūlymus siųsti į specialiai SKPC skirtą el. paštą. Taip pat informavo, kad yra sukurtas el. paštas, į kurį asmenys, nukentėję nuo smurto artimoje aplinkoje, gali rašyti tiesiogiai: artimassmurtas@policija.lt.

Informaciją parengė: LMTĮA valdybos narės  Salomėja Jasudienė ir Nijolė Mailutienė