MOTERIAI.LT

Smurtas artimoje aplinkoje pasireiškia pačiomis įvairiausiomis formomis.
Neretai kančia sukeliama ne fiziniu skausmu (arba ne vien juo), bet ir kitokiomis, labiau rafinuotomis ir mažiau aplinkiniams pastebimomis smurto formomis. Pasidomėk šia tema plačiau, gal atpažinsi tai, ko anksčiau nepastebėjai.
Smurtas artimoje aplinkoje gali būti įvairių pobūdžių, todėl norint atpažinti situacijas, kuriose yra smurtaujama, yra svarbu žinoti jo rūšis ir kaip kiekviena jų pasireiškia.

FIZINIS

tai neteisėtas, tyčinis, prieš asmens valią jos organizmui daromas fizinis poveikis, kuriuo siekiama atimti gyvybę, padaryti žalą sveikatai, atimti laisvę, sukelti bejėgišką būklę, fizinį skausmą ar kitokias fizines kančias.

PSICHOLOGINIS

tai pavojingas, visada sąmoningas, tyčinis poveikis kito žmogaus psichikai, verčiantis jį baimintis, kad dėl tolesnių grasinančiojo veiksmų ar neveikimo atsiras tam tikrų neigiamų padarinių. 

SEKSUALINIS

tai kėsinimasis į seksualinio apsisprendimo laisvę. Kartu su seksualiniu smurtu neretai naudojamas ir fizinis bei psichologinis smurtas. Seksualinis smurtas šeimoje išryškėja tokiomis formomis kaip vertimas santykiauti, ypač žiaurus lytinis santykiavimas, vertimas stebėti ir (ar) kartoti pornografinius veiksmus, kt.

EKONOMINIS

tai draudimas asmeniui dirbti, uždarbio atėmimas, vertimas prašyti pinigų savo ir vaikų reikmėms, neduodama pinigų būtiniausiems dalykams, kai finansiniai sprendimai priimami vienvaldiškai, atsisakoma teikti informaciją apie realią turtinę šeimos padėtį, prieš skyrybas turtas užrašomas smurtautojo giminaičiams ar kitiems asmenims.

Santykių pradžioje paprastai sunku pasakyti, ar jie netaps smurtiniai...

Ankstyvoje santykių stadijoje daugelis smurtautojų atrodo beveik tobuli. Savininkiškas ir kontroliuojantis elgesys neatsiranda per vieną naktį, tačiau ryškėja ir auga santykiams vystantis. 

Smurtas artimoje aplinkoje nebūna vienodas nes skiriasi ir pati partnerystė. Tačiau vienas bendras bruožas, tinkantis visiems smurtiniams santykiams yra tai, kad smurtaujantis partneris visais įmanomais būdais stengiasi kontroliuoti ir valdyti savo partnerį.

Jeigu nesijaučiate savo santykiuose saugiai ir įtariate, kad prieš Jus gali būti naudojamas smurtas, peržiūrėkite kairėje esančius punktus ir suskaičiuokite, kiek jų atitinka Jūsų situaciją. 

Kartais užtenka bent kelių minimų elgesio požymių, kad gyvenimas santykiuose pasidarytų nepakenčiamas. Išeitis yra, tik sprendimas kartais ateina labai lėtai ir per sunkius išgyvenimus. 

Jeigu Jums arba Jūsų šeimos narių gyvybei arba sveikatai gresia pavojus, nedelsiant skambinkite bedruoju pagalbos telefono numeriu 112.

Užsiregistruoti į teisines ir psichologines konsultacijas mūsų Centrą galite bet kuriuo iš šių telefonų: +370 650 60094, +370 618 01464, +370 664 36657 arba el. paštu: kmn@moteriai.lt.